Køb abonnement
Annonce

Løkke om Barcelona-terror: Usle terrorister med primitivt verdenssyn

Foto: /ritzau/AP/Oriol Duran
18. august 2017 kl. 08.47

13 personer er dræbt og op mod 100 såret, efter en lastbil torsdag kørte ind i en menneskemængde på Ramblaen i Barcelona.

Et angreb, som er foretaget af usle terrorister, hvis man spørger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V).

”Igen er Europa blevet angrebet af terror. Uskyldige er blevet dræbt og såret af usle terrorister med et primitivt verdenssyn,” siger Lars Løkke Rasmussen og fortsætter:

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026