Løkke: Svært at tage nyt udspil alvorligt

Regeringens nye integrationsudspil, som blev fremlagt onsdag, vækker ikke videre begejstring hos Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen.
For selv om han er enig med Helle Thorning-Schmidt (S) og resten af regeringen i, at det er en god ide at få flere flygtninge og indvandrere i job, mener han ikke, at regeringens plan kommer til at hjælpe noget videre. Det fortæller han til DR Nyheder.
Kernen i regeringens udspil er, at der de kommende to år skal sendes 30.000 flere indvandrere og flygtninge ud på arbejdsmarkedet. Til at løfte den opgave får jobcentrene i kommunerne 44 millioner kroner.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































