Mads Fuglede
Kristian Pihl LorentzenTrods partihop: Mads Fugledes barsel sikrer regeringens indenrigspolitiske flertal

Mads Fuglede valgte i marts at forlade Venstre for i stedet at melde sig under Inger Støjbergs faner hos Danmarksdemokraterne.
Men når han fra november til februar skal på barsel, bliver det venstremanden Kristian Pihl Lorentzen, der skal passe Mads Fugledes arbejde.
Dermed sikres regeringens indenrigspolitiske flertal endnu en gang.
Det skriver Ritzau ifølge TV 2.
Regeringen mistede sit indenrigspolitiske flertal, da Jeppe Søe meldte sig ud af Moderaterne efter historier om arbejdsmiljøet i partiets sekretariat.
Men i de måneder, hvor Mads Fuglede skifter politikerne på Christiansborg ud med sin datter, er regeringen fuldtallige igen.
Kristian Pihl Lorentzen var medlem af Folketinget fra 2005 til 2022, men han blev ikke valgt ind i Folketinget til valget i 2022. Nu får han chancen igen som suppleant.
Ifølge TV 2 har Mads Fuglede sagt til Ritzau, at Kristian Pihl Lorentzen "løfter vigtige sager for det midt- og vestjyske". Derfor har danmarksdemokraten ingen betænkeligheder ved sin afløser.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk

















































