Køb abonnement
Annonce

Mette Frederiksen siger undskyld til grønlandske kvinder: "Timingen er selvfølgelig påfaldende," siger redaktør

Statsministeren siger nu undskyld til de grønlandske kvinder, der har været involveret i den såkaldte spiralsag.
Statsministeren siger nu undskyld til de grønlandske kvinder, der har været involveret i den såkaldte spiralsag.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
27. august 2025 kl. 14.15

"Undskyld."

Sådan siger statsminister Mette Frederiksen (S) onsdag på vegne af Danmark i forbindelse med den såkaldte spiralsag, hvor flere grønlandske kvinder og piger har berettet om at få lagt en spiral op af danske læger uden deres samtykke.

"Vi kan ikke ændre på det, der er sket. Men vi kan tage ansvaret på os," udtaler Mette Frederiksen i en pressemeddelelse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026