Køb abonnement
Annonce

Minkavler: "Der er rigtigt mange, som vil starte op igen, men de er bange for at sige det offentligt"

"Mange ringer til mig og siger, at de gerne vil starte op igen, men de vil ikke have deres navn frem," siger minkavler Erik Westergaard. Han skyder på, at mindst 30 - men nærmere 75 - minkavlere ønsker at genoptage erhvervet. Arkivfoto. 
"Mange ringer til mig og siger, at de gerne vil starte op igen, men de vil ikke have deres navn frem," siger minkavler Erik Westergaard. Han skyder på, at mindst 30 - men nærmere 75 - minkavlere ønsker at genoptage erhvervet. Arkivfoto. Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
22. september 2021 kl. 12.09

Forbuddet mod at drive minkavl i Danmark står egentlig til at udløbe 31. december 2021, men dvaleordningen - der giver minkavlere muligheden for at lægge deres produktion i dvale - kan forlænges med et år. 

Selvom alle coronarestriktioner er ophævet, og covid-19 ikke længere kategoriseres som en samfundskritisk sygdom har regeringen dog endnu ikke meldt ud, hvad der skal ske med minkavl i Danmark fra årsskiftet. 

Tiden er dog knap for de minkavlere, der drømmer om at starte erhvervet op igen fra nytår. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026