
Der skal tages vigtige forbehold. Nogle meningsmålinger ligger uden for normalen. Det er trods alt kun lidt over 2.000 vælgere, vi spørger – de kan af tilfældets uransagelighed stikke ud fra vælgerne generelt, selvom målingens størrelse og udformning netop skulle undgå det.
Det kan også bare være en kortlivet boble drevet af en aggressiv kampagne på sociale medier, som brister lige så hurtigt, som den er pustet op.
Omvendt har Dansk Folkeparti og formand Morten Messerschmidt været på en opadgående kurve siden før sommerferien. Og den vilde fremgang, han og partiet præsterer i denne måneds vælgerundersøgelse fra Epinion – foretaget for Altinget og DR – bringer samtidig dansk politik på linje med udviklingen i resten af Europa.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.












































