
Jeg er netop vendt hjem fra et inspirerende sommermøde med vores svenske og finske kolleger i partigruppen Nordisk Frihed, der består af Dansk Folkeparti, Sverigedemokraterne og De Sande Finner.
Det er altid en glæde at mødes med ligesindede i Norden, for selv om vi naturligvis har forskellige erfaringer og udfordringer, så har vi en masse til fælles, når det kommer til vores værdier, vores identiteter, kultur og historie.
Denne gang var det især en vigtig finsk erfaring, der gjorde indtryk på mig – et emne, som vi i Dansk Folkeparti længe har haft på dagsordenen, nemlig mobiltelefoner i folkeskolen og ungdomsuddannelser
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

















































