Køb abonnement
Annonce

Politisk overblik: Minister fratager Kvinfo 3,4 millioner kroner i støtte

Foto: /ritzau/Tor Birk Trads
22. august 2017 kl. 08.00

Godmorgen og velkommen til en ny og dejlig dag i dansk politik.

Vi starter Kvinfo, hvor det nu står klart, at støtten til kønscentret bliver skåret 3,4 millioner kroner.

Siden foråret har det stået klart, at Kvinfo ville miste opgaven med at drive et forskningsbibliotek om køn og ligestilling. Og nu har kulturminister Mette Bock (LA) altså sat beløb på, hvor mange støttekroner det drejer sig om. Det fremgår af et folketingssvar fra Mette Bock til Socialdemokratiets Mogens Jensen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026