Radikale Venstre vil redde lukningsramte ambassader

Regeringen gør Danmark en bjørnetjeneste ved at lukke ambassaderne i Argentina og Tanzania.
Det mener Radikale Venstre, som i sit finanslovsforslag for 2022 foreslår at afsætte ekstra ti millioner kroner årligt til Udenrigstjenesten de næste fem år. Radikale Venstre har et ønske om "flere ambassader og stærkere ambassader".
“Vi anerkender, at regeringen har stoppet nedslagtningen af Udenrigstjenesten ved at droppe omprioriteringsbidraget og ved at lave en større omstrukturering, som vi sådan set har stor sympati for, men den omstrukturering har også vist, at vi har måtte foretage nogle virkelig, virkelig svære valg og har måtte lukke flere ambassader, som vi egentlig ikke synes, vi er tjent med at lukke,” siger udenrigsordfører Martin Lidegaard.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
































