Køb abonnement
Annonce

Regeringen og DF enige om skattelettelser for fem milliarder kroner

Foto: /Ritzau/Mads Claus Rasmussen
6. februar 2018 kl. 17.49

Nye fradrag på løn og indbetalinger til pension.

Sådan lyder nogle af hovedpunkterne i en ny skatteaftale, som det tirsdag lykkedes for regeringen og Dansk Folkeparti at lande efter et kaotisk forhandlingsforløb i efteråret. 

Med aftalen indføres der blandt andet et nyt jobfradrag på op til 2.500 kroner. Der indføres også et nyt fradrag for pensionsindbetalinger, der skal øge incitamentet til at spare op til pension, særligt i den sidste del af arbejdslivet. Samtidig sænkes bundskattesatsen med 0,02 procentpoint.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026