Regeringen overvejer at lempe finanspolitikken, men nu fraråder nationalbankdirektøren netop det

At væksten går lidt ned, er ikke ensbetydende med, at vi står foran en lavkonjunktur eller recession. Finanspolitikken bør derfor ikke lempes i den nuværende situation
Lars Rohde
Direktør i Nationalbanken
Beløbet er en lille dråbe på omkring 0,2 procent af det offentliges samlede budget, så det er slet ikke det, der bliver afgørende for økonomien.
Bo Sandemann Rasmussen
Professor i økonomi ved Aarhus Universitet
Den danske økonomi vil vokse med mindre hast i de kommende år. Det kan være med til at sikre Danmark mod en decideret nedtur, og derfor bør politikerne ikke sende flere penge ud af statskassen lige nu.
Sådan lyder meldingen fra Nationalbanken, som mandag præsenterede en ny prognose for dansk økonomi ved et pressemøde. Økonomerne forventer, at bruttonationalproduktet vil stige med 1,8 procent i år og med 1,5 procent i de kommende to år.
"Selv om væksten går lidt ned, vil dansk økonomi ifølge Nationalbankens prognose stadig befinde sig i en højkonjunktur. Lidt lavere vækst under en højkonjunktur kan være med til at sikre økonomien mod en overophedning og dermed også mod risikoen for en efterfølgende dyb lavkonjunktur," skriver Nationalbanken i en pressemeddelelse.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset







































