Køb abonnement
Annonce

Regeringen vil nedsætte 12 kommissioner, udvalg og ekspertgrupper

Kommissioner kan være et redskab, der bliver taget i brug på områder, hvor partierne – her Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne – har haft svært ved at nå til enighed, forklarer professor Peter Munk Christiansen.
Kommissioner kan være et redskab, der bliver taget i brug på områder, hvor partierne – her Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne – har haft svært ved at nå til enighed, forklarer professor Peter Munk Christiansen.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
21. december 2022 kl. 05.00

Levevilkår for personer, der sælger sex, hjemsendelsen af ledende FE-medarbejdere og indretningen af sundhedsvæsenet.

Det er nogle af de områder, der skal undersøges i de i alt 12 kommissioner, udvalg og ekspertgrupper, som den nye SVM-regering planlægger at nedsætte.

Mere konkret er der tale om tre kommissioner, fire udvalg, to partnerskaber, en ekspertgruppe, et råd og en arbejdsgruppe, fremgår det af det 58 sider lange regeringsgrundlag.

Fakta

De 12 kommissioner, udvalg og ekspertgrupper:

  • Strukturkommissionen
  • En kommission for det gode børne- og ungdomsliv
  • En FE-undersøgelseskommission
  • Et udvalg til undersøgelse af fremtidens velfærdsinstitutioner
  • Et ekspertudvalg om uddannelse gennem hele arbejdslivet 
  • Et ekspertudvalg om ny struktur for busbetjening i Danmark 
  • Et sagkyndigt udvalg om en ny offentlighedslov 
  • En Arbejdsgruppe om levevilkår for personer, der sælger sex 
  • Et partnerskab om dansk landbrug 
  • Partnerskabet ’Sammen om klimaet’ 
  • En ekspertgruppe om Justitsministeriets ressort og arbejde
  • Et råd om kunst og kulturs bidrag til at løse tidens store kriser

Læs mere om de forskellige rådgivende udvalg i bunden af artiklen.

 

 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026