Regeringen vil spare på asylområdet

Det ville være mærkeligt, hvis vi kunne holde den samme kvalitet for færre penge. Derfor er der ingen tvivl om, at vores tilbud bliver noget andet.
Asylchef i Røde Kors
Anne la Cour Vågen
Ændringer på asylområdet:
- En stigning i antallet af asylansøgere betyder, at der skal bruges 182,8 mio. kr. ekstra i 2014
-Desuden forventer man at "effektivisere" området med 40 mio. kr. allerede i 2014 som følge af lavere takster
- I årene mellem 2015 og 2017 forventes det, at der kommer effektiviseringer på 86 mio. kr. hvert år
Besparelserne er et resultat af, at regeringen i finanslovudspillet lægger op til at sænke taksterne for blandt andet social- og sundhedsområdet for asylansøgere. Og yderligere millionbesparelser kan komme på tale i 2015.
Regeringen forventer at kunne spare ca. 40 mio. kr. i 2014 ved at nedsætte de takster, som asylcentrene får til hver asylansøger fra staten. F.eks. nedsættes taksterne med 16 procent til opholdscentre og 9 procent til børnecentre.
Røde Kors huser ca. 3.500 af i alt godt 6.000 asylansøgere i Danmarks og skal stå for en stor del af besparelserne. Derfor er Røde Kors allerede i gang med at planlægge store omlægninger af sit arbejde og masseafskedigelser som følge af de nedsatte takster, der står til at træde i kraft den 1. januar 2014.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt











































