Køb abonnement
Annonce

S og SF vil have yderligere stramninger på friskoler

Sagen om Nord-Vest Privatskole har ansporet debatten om tilsyn med fri- og privatskoler. Skolen mistede sin statstøtte i år efter fund af blandt andet jihad- og Hizbollah-materiale.
Sagen om Nord-Vest Privatskole har ansporet debatten om tilsyn med fri- og privatskoler. Skolen mistede sin statstøtte i år efter fund af blandt andet jihad- og Hizbollah-materiale.Foto: /ritzau/Anthon Unger
2. november 2017 kl. 12.46

SF er klar til yderligere stramninger på friskoleområdet, og Socialdemokratiet er parat til at følge trop.

Det står klart efter tirsdagens forhandlingerne om friskoleloven, der kommer, efter at regeringen og Dansk Folkeparti tidligere på ugen foreslog otte nye stramninger på området.

”Jeg har rejst et krav om, at vi har brug for flere uanmeldte tilsyn ude på skolerne. Det blev taget udmærket imod, men vi er ikke færdige med det endnu,” siger Carl Valentin, som repræsenterede SF ved forhandlingerne.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026