Thor Möger Pedersen
(Foto: Thomas Lekdorf / Skatteministeriet)

Socialdemokraterne ansætter Thor Möger

9. april 2014 kl. 15:42
NYT JOB: SF’s tidligere næstformand skal være udviklingschef hos Socialdemokraterne.
| Flere
Socialdemokraterne har ansat SF’s tidligere næstformand Thor Möger Pedersen som udviklingchef.

Det oplyser Socialdemokraterne ifølge flere medier.

En af de vigtigste opgaver for Thor Möger Pedersen bliver forberedelserne til det kommende folketingsvalg.

"Folketingsvalget nærmer sig, og vi går nu i gang med de mere intensive forberedelser. Derfor er jeg også glad for, at vi kan byde Thor Möger velkommen på holdet," udtaler Socialdemokraternes partisekretær, Lars Midtiby, til Politiken.

Thor Möger Pedersen var næstformand for SF fra 2010 til 2011 og skatteminister fra regeringsdannelsen i oktober 2011, indtil den dengang nyvalgte SF-formand Annette Vilhelmsen fyrede ham i oktober 2012.

Thor Möger Pedersen skiftede sommeren 2013 parti fra SF til Socialdemokraterne.
Dokumentaion

BLÅ BOG: Thor Möger Pedersen

Født 31. januar 1985 i Valby, søn af direktør Torben Möger Pedersen og afdelingschef Janne Gry Poulsen. Samlevende med Nanna Westerby.

Parlamentarisk karriere
Skatteminister fra 3. oktober 2011 til 16. oktober 2012.

Uddannelse og erhverv
Stud.scient.pol., Københavns Universitet, fra 2005.
Studentereksamen, Frederiksborg Gymnasium, fra 2001 til 2004.

Strategisk rådgiver, Socialistisk Folkeparti, fra 2007 til 2010.
Kampagnekoordinator, Socialistisk Folkeparti, fra 2006 til 2007.
Sekretariatsleder, Socialistisk Folkepartis Ungdom, fra 2005 til 2006.

Tillidshverv
Formand for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning 2004-2005. Medlem af landsledelsen og forretningsudvalget for Socialistisk Folkepartis Ungdom 2006-2007. Medlem af landsledelsen for Socialistisk Folkeparti fra 2010, næstformand 2010-2011.

Publikationer
Har skrevet »Socialisterne kommer« i bogen »Hvem vælger danskerne - Helle eller Løkke?«, 2010.

Kilde: Folketinget

MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK