Køb abonnement
Annonce
Om  
Poul Madsen

Tidligere chefredaktør på Ekstra Bladet udgiver politisk roman

Foto: Arthur J. Cammelbeeck
13. januar 2025 kl. 14.15

Tidligere chefredaktør på Ekstra Bladet Poul Madsen føjer nu endnu et kapitel til sin karriere. 4. marts 2025 udgiver han nemlig bogen "Kongen fra Esbjerg" på forlaget Gyldendal. 

Det skriver den kommende romanforfatter på LinkedIn

Poul Madsen kalder bogen for "House of Cards på dansk" og skriver, at selvom alle personerne er fiktive, er de inspirerede af virkelige mennesker. 

Læs også

"Jeg har taget udgangspunkt i den virkelighed fra politik og medieverdenen, jeg kender – både den officielle og den uofficielle del af virkeligheden – og så har jeg brugt alle fiktionens muligheder for at skrue op for dramaet og fortælle en vild historie", anfører han i LinkedIn-opslaget. 

Bogen er tænkt som en del af en serie under titlen "Viljen til Magt." Ifølge Madsen er føljetonens gennemgående tema da også, hvor langt hovedpersonen Bjørn er villig til at gå for at få magten. 

Poul Madsen fungerer i dag som kommunikationsrådgiver og kommentator. Han har tidligere skrevet bogen "Bag Forsiden" om sin journalistiske karriere, men det er altså første gang, han med "Kongen fra Esbjerg" bevæger sig ud i fiktionens verden. 

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026