
I 2023 startede Annette Juhler Kjær i en nyoprettet stilling som chef for kommunikation, CSR og public affairs i 7-Eleven Danmark, med formålet om at styrke kædens bæredygtige agenda.
Lidt over et år senere stopper Annette Juhler Kjær i selvsamme stilling.
Det skriver Annette Juhler Kjær på LinkedIn.
"Det har været en fantastisk opgave at rykke med det grønne og det vildeste årsprojekt hos 7-Eleven," skriver Annette Juhler Kjær, der genoptager arbejdet som fuldtids-selvstændig i kommunikationsvirksomheden Juhlers.com.
Annette Juhler Kjær er tidligere journalist på DR og TV2, og blev i 2004 særlig rådgiver for daværende vicestatsminister og økonomi- og erhvervsminister, Bendt Bendtsen.
Hun stillede op som folketingskandidat for Konservative i Sjællands Storkreds i 2022, men blev ikke valgt ind.
Stillingen som chef for kommunikation, CSR og public affairs i 7-Eleven bliver ikke genbesat. I stedet overtager nuværende marketingschef, Tine Gutfeldt, ansvaret for 7-Elevens kommunikation.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































