Wermelin: Jeg vil bekæmpe geografisk ulighed

Læs også interview med følgende:
Jakob Sølvhøj fra Enhedslisten
Marcus Knuth fra Venstre
René Gade fra Alternativet
Claus Kvist Hansen fra Dansk Folkeparti
Laura Lindahl fra Liberal Alliance
Folketingsvalget bød på både nederlag og sejr for Socialdemokraterne. Partiet tabte regeringsmagten, men fik fremgang i forhold til sidste valg.
Siden er Mette Frederiksen blevet formand. Og i folketingsgruppen, der er blevet tre mand større efter valget, er der også kommet nye kræfter til.
30-årige Lea Wermelin er en af de nye socialdemokrater på tinge. Hun er valgt på Bornholm, og fødeøen danner også grobund for Lea Wermelins politiske engagement. Det var netop levevilkårene på øen - og i andre af Danmarks yderområder - der fik hende til at stille op til Folketinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































