
22. december 2023 kl. 10.14
Eira Lie Jor bliver nyhedschef på Altingets redaktion i Norge.
"Eiras kompetence og erfaring er et perfekt match for Altinget i den fase, vi er er i nu," udtaler Altingets chefredaktør i Norge, Veslemøy Østrem, og fortsætter:
"Jeg er stolt over at Eira har sagt ja til at blive en del af dette unikke avisprojekt."
Eira Lie Jor kommer fra en stilling som redaktionschef på Dagbladet. Hun har tidligere være vagtchef i Vårt Land og redaktionschef på Medier24.
"Politik står i en tillidskrise, og jeg er overbevist om, at grundig og langsigtet journalistik, der følger politiske felter og nicher, over tid er helt afgørende for at forstå og dække udviklingen i politikken i Norge," udtaler Eira Lie Jor.
Hun tiltræder som nyhedschef 1. marts.
Indsigt
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave


















































