22. december 2024 kl. 10.35
Inge Marie Nielsen, der er død, 72 år, var uddannet lærer og virkede i en årrække som konsulent for KFUK-spejderne, De Grønne Pigespejdere. Hun var i mange år sekretariatsleder i Børnesagens Fællesråd, hvor hun havde fokus på børnerettigheder, kriminalitetsforebyggelse og forebyggelse af udstødelse, skriver Politiken.
Hun har endvidere været personalechef i Folkekirkens Nødhjælp, afdelingsleder i Mellemfolkeligt Samvirke og konsulent i Ungdommens Vel.
Fra 1995 til 2004 var hun som generalsekretær for Diakonissestiftelsen ansvarlig for oprettelsen af stiftelsens hospice samt opbygningen af en samlet ledelsesstruktur for stiftelsens diakoni-, børne-, ældre-, omsorgs- og uddannelsesinstitutioner.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- To ud af tre danskere vil gøre det sværere at blive valgt til Folketinget
- Franciska Rosenkilde: Vi drukner, når klima og svin topper dagsordenen. Men Alternativet er mere end det
Nyhedsoverblik
Skal politikernes navne med i Afghanistan-redegørelsen?
















































