Køb abonnement
Annonce
Om  
Maria Rørbye Rønn
Mette Lis Andersen

DR-generaldirektør bliver ny bestyrelsesleder på Det Kongelige Akademi

Maria Rørbye Rønn har været generaldirektør for DR siden 2010 og fortsætter i rollen indtil sommeren 2025.
 
Maria Rørbye Rønn har været generaldirektør for DR siden 2010 og fortsætter i rollen indtil sommeren 2025.  Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
2. april 2025 kl. 07.10

RETTELSE: Altinget skrev i første omgang, at Maria Rørbye Rønn er blevet ny bestyrelsesleder på kunstakademiet, men det er ikke korrekt. Der er tale om Det Kongelige Akademi.

Maria Rørbye Rønn bliver ny bestyrelsesleder for Det Kongelige Akademi.

Det skriver Det Kongelige Akademi i en pressemeddelelse. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026