
Endnu en Siumut-profil har meldt sig ud af partiet efter en intern strid om aktiveringen af Grønlands selvstyreproces.
Kuno Fencker følger således trop med sin forlovede, det grønlandske medlem af Folketinget Aki-Matilda Høegh-Dam, der i denne uge også meldte sig ud af Siumut og ind i Naleraq.
Det skriver KNR.
"Jeg har oplevet et pres fra lokalforeningen – især fra formanden – for at forlade partiet. Statsdannelse burde være en fælles sag i Siumut, men i praksis har der været interne uenigheder om noget så fundamentalt. Samtidig har Siumut bevæget sig tættere på IA, hvilket har gjort det svært at føre en selvstændig politisk linje," siger Kuno Fencker.
Partiskiftet sker, efter der har været en intern strid i Siumut om selvstændighed. Her har Kuno Fencker sammen med Aki-Matilda Høegh-Dam ment, at man fra grønlandsk side skulle aktivere paragraf 21 i den grønlandske selvstyrelov, så forhandlingerne om selvstændighed med Danmark kunne begynde med det samme.
Siumuts holdning var dog, at man ville afvente resultaterne fra en kommission, der skulle undersøge selvstændighedsspørgsmålet. Men i sidste uge valgte partiets formand, Erik Jensen, at imødekomme Kuno Fencker og Aki-Matilda Høegh-Dam. Det har dog ikke været nok til at få de to profiler til at blive.
Kuno Fencker oplyser til KNR, at han også stiller op til valget i Grønland, som finder sted 11. marts.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Uenighederne stod i kø, da Troels Lund Poulsen sluttede sig til de blå partiledere
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"















































