
Snart kan Mette Fjord Sørensen indtage sin nye stilling som direktør hos GTS-foreningen, der er brancheforening for de syv GTS-institutter.
Det skriver hun på LinkedIn.
"Derfor er jeg superglad for, at jeg fra 1. juni skal være direktør for GTS - Godkendt Teknologisk Service foreningen. Jeg glæder mig enormt til at være med til at bidrage til, at forskning og innovation kommer endnu højere op på den politiske agenda," skriver Mette Fjord i opslaget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne











































