Bliv abonnent
Annonce

Nyt ældretopmøde i 2021

Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) til ældretopmøde 2020, hvor en række aktører på ældreområdet  diskuterede, hvad der skal til for at genoprette ældreplejen.
Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) til ældretopmøde 2020, hvor en række aktører på ældreområdet  diskuterede, hvad der skal til for at genoprette ældreplejen.Foto: Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
22. oktober 2020 kl. 03.50

Et nyt ældretopmøde i 2021 skal samle op på de initiativer og løsningsforslag, som der blev opnået enighed om på ældretopmødet tidligere på efteråret.

Det bekræfter Sundheds- og Ældreministeriet i en mail til Altinget.

Beslutningen blev truffet på et møde før efterårsferien, hvor sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) sammen med Ældre Sagen, FOA og KL var samlet for at aftale en køreplan for de initiativer, der blev aftalt på ældretopmødet.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026