17. låge i Altingets fotojulekalender: Når et professionelt møde bliver til en hyggelig stund

Når man fotograferer personer, skal mange forskellige ting falde på plads på kort tid. Man skal kunne se og komponere, have styr på det tekniske, afgøre hvor der er godt lys og holde styr på en visuel fortælling. Men først og fremmest handler det om at møde et menneske.
{{factbox:L:94565}}
Ofte er der en distance. Enten på grund af formen på mødet –som for eksempel ved pressemøder – eller fordi dem, man møder, har meget kort tid. Og ofte fortæller personen foran kameraet mig, at man hader at blive fotograferet, hvilket er vi så sammen arbejder med at komme udover.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer













































