Køb abonnement
Annonce

Regeringen lægger op til at finansiere finanslov med milliardregning til arbejdsgiverne

Regeringen har tidligere begrundet en forlængelse af arbejdsgiverbetalt sygefravær med ønsket om at styrke arbejdsgivernes incitament til at sikre et godt arbejdsmiljø og forebygge sygefravær.
Regeringen har tidligere begrundet en forlængelse af arbejdsgiverbetalt sygefravær med ønsket om at styrke arbejdsgivernes incitament til at sikre et godt arbejdsmiljø og forebygge sygefravær.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
12. september 2019 kl. 05.00

Det kan godt være, at man kan få et eller andet regnestykke til at hænge sammen nu og her, men på længere sigt svækker det Danmark.

Erik Simonsen
Underdirektør, DA

Regeringen planlægger at hente en halv milliard kroner årligt til finansloven ved at forlænge den arbejdsgiverbetalte sygedagpengeperiode med 10 dage.

Det fremgår af et internt regeringsnotat fra 5. september, som Altinget er i besiddelse af.

Det vil sige, at arbejdsgivere med langtidssygemeldte medarbejdere fremover vil få en større udgift, hvis der kan skaffes flertal for forslaget ved de forestående finanslovsforhandlinger.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026