Aarhus
(Foto: Colourbox)

2.400 kroners forskel på ventelister i Aarhus og Odense

7. juni 2014 kl. 9:25

GEBYRER: I Odense koster det cirka 2.500 kroner at blive skrevet op til alle de almene boliger. I Aarhus kan du slippe med 100 kroner.

| Flere

De almene organisationer i Aarhus har nu i en årrække haft fælles opnotering til almene boliger, så de boligsøgende kun skal gå et sted hen og betale 100 kroner for at komme på ventelisten til alle byens almene boliger.

Et lignende initiativ er på vej i Aalborg, mens organisationer i Odense, Esbjerg og København ikke har konkrete planer om et formelt samarbejde.

Altinget.dk | By & Bolig har opgjort den samlede pris for at være skrevet op til alle almene boliger i landets tredjestørste og femtestørste byer, Odense og Esbjerg.

I Odense skal man melde sig ind i 17 forskellige boligorganisationer, og sammenlagt af med et oprettelsesgebyr på 2.469 kroner - og hvert år betale 1.969 kroner, hvis man vil være aktivt søgende.

I Esbjerg koster det 2.060 kroner at blive skrevet op i 14 organisationer. Det årlige gebyr lander på 1.710 kroner.

Aarhus-modellen
I Aarhus har man i en årrække samarbejdet om ventelisterne. Gennem den fælles opnotering Aarhusbolig kan de boligsøgende skrive sig op til alle byens 45.000 almene boliger ét sted og betale 100 kroner om året for at blive på ventelisten.

Anders Rønnebro, direktør i AAB i Aarhus, er talsmand for Aarhusbolig, og han mener, at det udelukkende er et spørgsmål om politisk vilje, der er barrieren for at kopiere Aarhusbolig i de øvrige storbyer.

Det er helt urimeligt for de boligsøgende.

"Vi begyndte med at lave tre forskellige ventelister. Og det var et kæmpe fremskridt. For 3-4 år siden gik vi i luften med det nye fælles system," siger Anders Rønnebro.

Han fortæller, at Aarhusbolig i dag har omkring 100.000 på venteliste, og hvert år har en indtægt på omkring 11 millioner kroner. Når driftudgifter på to-tre millioner kroner er trukket fra, fordeler Aarhusbolig cirka otte millioner kroner til boligorganisationerne. Det beløb bruger organisationerne til at dække omkostninger ved ind- og fraflytning.

I Aalborg forventes 18 boligorganisationer at gå med i en fælles ordning, som efter planen skal gå i luften fra nytår. I en lignende optælling lavet af BL's magasin Boligen i 2012 toppede Aalborg listen med en samlet pris på mere end 4.000 kroner. Det skal altså være slut fra nytår.

De 18 organisationer dækker dog kun omkring to-tredjedele af boligerne i Aalborg, da en række organisationer har valgt at stå udenfor. Blandt andet har Aalborgs største almene boligorganisation, Himmerland Andelsboligforening, besluttet at stå udenfor samarbejdet.

Nøl i Esbjerg og Odense
Umiddelbart er der ikke lignende initiativer på vej i andre af landet fem største byer.

I Odense fortæller direktør i Fyens Almennyttige Boligselskab Bent Bøllingtoft, at han ser positivt på en fælles venteliste. Han mener, at man kunne tage emnet op i det samarbejde, der allerede eksisterer i det Boligorganisatoriske Fællessekretariat.
Bent Bøllingtoft fortæller, at der ikke er nogen konkrete planer, men han vil gerne have spørgsmålet diskuteret i år.

"Vi er ikke kommet dertil endnu. Det er kun et spørgsmål om planlægning og tid. Vi har prioriteret, at det er noget, der skal kigges på - jeg er ikke støt på, at der er nogen, der ikke vil," siger Bent Bøllingtoft.

Peter Sandager, direktør i Esbjergs største almene boligorganisation Ungdomsbo, er selv positivt indstillet overfor at skabe en fælles venteliste på sigt.

"På sigt skal vi have det. Vi kan nok nå til enighed. Det er en udfordring, at der er nogen som administreres andre steder fra, men vi har et fortrinligt samarbejde i Esbjerg," siger Peter Sandager, som fortæller, at et tidligere forsøg på at skabe fælles opnotering blev skrinlagt, fordi det kom til at koste de boligsøgende 500 kroner at skrive sig op.

Stilstand i hovedstaden
Lejerbos administrerende direktør Palle Adamsen fortæller, at Lejerbo deltager i Aarhus og også vil deltage i Aalborg. I København er der dog ingen planer om en fælles venteliste eller opnotering.

"Jeg tror, når det ikke sker i København, er det fordi, alle boligorganisationer ligger inde med lange ventelister. De har ikke et egentligt incitament til at sælge sig mere," siger Palle Adamsen.

Lejerbo-direktøren mener, at Aarhusbolig har været tidligt ude, mens de almene organisationer i København har brugt mange ressourcer på at udvikle egne hjemmesider og it-systemer.

Palle Adamsen anerkender, at det vil være en fordel for de boligsøgende at få en enklere og billigere indgang til boligudbuddet i København. Han mener dog, at det ikke umiddelbart vil blive billigere, fordi de meget store boligorganisationer i København allerede har investeret i ventelistesystemer og it-løsninger hver især.

"Så skulle vi afskrive de investeringer og vide, at det, vi får i stedet, er en løsning, som er god for alle," siger Palle Adamsen.

Økonomi spiller en rolle
Netop økonomien spiller en rolle i forhold til de mange forskellige gebyrer, der skal betales i de forskellige byer.

I marts viste en opgørelse til Folketingets Boligudvalg, at boligorganisationerne på landsplan fik 122 millioner kroner i kassen for venteliste-gebyrer.

Palle Adamsen fra Lejerbo vil ikke afvise, at det kan spille ind for nogen boligorganisationer, at der er et overskud på ventelistegebyrerne. Han fortæller dog, at i Lejerbo, som hvert år har 7 millioner kroner i indtægter på gebyrer, bliver indtægten brugt på udgifter til blandt andet porto, callcenter og udgifter til ind- og udflytning.

"Det kan godt være, nogen har et plus. Men det at have en venteliste hænger dårligt nok sammen for os," siger Palle Adamsen.

Herunder kan du se detaljerne i Altinget | By & Boligs optælling fra Esbjerg og Odense.

Dokumentaion

Odense

NavnAntal boligerPris oprettelsepris aktiv
Boligforeningen Kristiansdal4.264225125
OAB4.964150100
Borgernes Boligselskab s.m.b.a.411125125
Højstrup Bolig5.872150100
Dalum Bygge-og Boligforening48225125
Fyns almennyttige Boligselskab8.3399999
Smede- og Maskinarbejdernes Andelsboligforening100150150
Arbejdernes Boligforening1.681150150
Andelsboligforeningen Samvirke276195195
Socialt Boligbyggeri i Odense135200150
Det Selvejende Boligselskab FOLKEBO353200125
Odense social-filantropiske Boligselskab819125125
Postbudenes Alderdomshjems Selvej. Byggevirksomhed28200125
Andelsboligforeningen Hedelundparken57150150
Andelsboligforeningen ØSTERBO308--
Pårup Andelsboligforening99125125
Kollegieboligselskabet1.23900
Total
28.99324691969

 

Esbjerg

NavnAntal boligerPris oprettelsepris aktiv
Andels Bolig- og Byggeforeningen af 19322525150150
Bramming Boligforening586200125
Kommunalfunktionærernes Boligforening Parkvænge18200125
Arbejdernes Boligforening3014200125
Esbjerg almennyttige Boligselskab2294150150
Ungdomsbo3570125125
Ribe Boligforening647195195
Boligselskabet BSB Esbjerg175190190
Boligforeningen Nybo41125125
Esbjerg Sociale Byggeselskab77125125
Boligforeningen Fremad997125125
Boligselskabet Vestbo177150150
H.C. Ørsted Huset, Esbjerg24125125
Total14.14520601710

 

 

 
Altinget | By og Bolig

MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK