Køb abonnement
Annonce

4. december: Sofie Carsten Nielsen

Hver dag frem mod juleaftensdag bringer Altinget et interview med en folketingspolitiker. Dagens interview er med uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen (R). 
Hver dag frem mod juleaftensdag bringer Altinget et interview med en folketingspolitiker. Dagens interview er med uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen (R). Foto: Toke Kristiansen/Altinget
4. december 2014 kl. 01.00

Foto: Toke Kristiansen/Altinget

Man kan ikke være utilfreds, hvis ikke man selv er villig til at gøre noget ved det. Især hvis man har ressourcerne til at forandre. Det er en grundopdragelse, som jeg har med hjemmefra.

Sofie Carsten Nielsen (R)
Uddannelses- og forskningsminister
Fakta
Sofie Carsten Nielsen er født i 1975 i Birkerød. Hun blev medlem af Folketinget i 2011.

Sofie Carsten Nielsen har siden 3. februar 2014 varetaget posten som uddannelses- og forskningsminister og siden august 2014 været stedfortrædende politisk leder for Radikale Venstre. Desuden var hun formand for Radikale Venstres folketingsgruppe 2012-2014.  

Hun er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet i 2002 og har taget en master i europæisk politik og administration på Europakollegiet i Brügge, Belgien, i 2001. 

Kilde: ft.dk

Hvorfor gik du ind i politik?
Det er svært at gøre kort, men grundlæggende var det, fordi jeg ikke kunne lade være. Jeg blev medlem af Radikale Venstre i 1990’erne, fordi jeg syntes, at SR-regeringen gjorde det godt. Og så mener jeg, at man må tage et ansvar, hvis man vil være med til at forandre. Man kan ikke være utilfreds, hvis ikke man selv er villig til at gøre noget ved det. Især hvis man har ressourcerne til at forandre. Det er en grundopdragelse, som jeg har med hjemmefra.

Hvilken politiker har været en inspiration for dig?
Jeg bliver dagligt inspireret af Margrethe Vestager (R) og Morten Østergaard (R) fra mit eget parti. Da jeg var helt ung, var jeg meget imod Uffe Ellemanns stil, men da jeg også selv er en meget engageret europæer, har jeg sidenhen fået meget stor respekt for den konsistens, som han har haft i forhold til Europa.

Foto: Toke Kristiansen/Altinget

Men den virkelig store inspiration for mig, er den tidligere amerikanske udenrigsminister Madeleine Albright. Jeg synes, at hun er et ret fantastisk menneske og en meget dygtig politiker. Hun har haft mod til at træffe nogle svære beslutninger, og så har hun en refleksion over verden og livet, som er spændende.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026