Aftale på vej: Partier bag forsvarsforlig klar til at give flere penge til forsvaret

Præcis et år og én dag efter indgåelsen af forsvarsforliget for 2018 – 2023 er partierne bag forliget enige om at indgå et delforlig, der vil tilføre forsvaret yderligere 1,5 milliarder kroner oven i de 12,9 milliarder ekstra kroner, som forliget indeholdte.
Det erfarer Altinget fra flere af hinanden uafhængige kilder.
Delforliget har til formål at løfte den procentsats af bruttonationalproduktet, som Danmark bruger på forsvaret. I dag er den på omkring 1,14 procent og skulle med det oprindelige forlig være kommet op på 1,3 procent i 2023. Med delforliget er det målet at nå 1,5 procent i slutningen af 2023. Dermed kommer Danmark delvist USA's præsident Donald Trump imøde. Han har nemlig gentagne gange luftet sin utilfredshed med flere Natolandes forsvarsbudgetter.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat


































