Debatsommerserie: Postkort fra Bruxelles

3. juli 2023 kl. 05.00
Sommeren har gjort sit indtog i ikke blot det danske land men det europæiske kontinent.
Mens ferieroen sænker sig over de fleste, så er der stadig mylder på kontorgangene i Bruxelles og Strasbourg, for her lader ferien vente på sig lidt endnu.
De folkevalgte i Europa-Parlamentet har travlt med at se til politiske anliggende i form af blandt andet naturgenopretning, AI-regulering, grønne energitiltag og krigen i Ukraine.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer














































