Køb abonnement
Annonce

Der var blanke øjne, da Joy Mogensen tog afsked med Kulturministeriet: “Intet er gået som planlagt”

Efter to turbulente år har Joy Mogensen (S) nu overdraget posten som kulturminister til partifællen Ane Halsboe-Jørgensen (S).
Efter to turbulente år har Joy Mogensen (S) nu overdraget posten som kulturminister til partifællen Ane Halsboe-Jørgensen (S).Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
20. august 2021 kl. 17.30

Fire dage efter, Joy Mogensen (S) overlod posten som kulturminister til partifællen Ane Halsboe-Jørgensen (S), stod de ved siden af hinanden i ministeriets mødesal.

”Den her overdragelsesceremoni er så utroligt typisk for hele min tid i Kulturministeriet," indledte den afgående minister sin tale til efterfølgeren.

"Det var egentlig ikke i dag, det skulle have været, men så skete der noget stort ude i verden, der krævede regeringens opmærksomhed, og så bliver planerne lavet om," fortsatte hun ved afskeden med det kulturministerium, hun har været ansvarlig for de seneste to år.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026