
Mens vi venter på, at vi får en ny regering, vil jeg opfordre os europæere til at rette blikket mod søndagens skæbnevalg i Ungarn.
Som bekendt står Viktor Orbán og hans parti Fidesz til at miste magten efter 16 års illiberal kamikazekurs. Den ungarske opposition har (endelig) formået at stille med et seriøst premierministerbud i form af Péter Magyar, som tidligere var en del af toppen i Fidesz-partiet.
Magyar fører med ti procentpoint i Politicos seneste meningsmåling fra 30. marts og står således til at vinde valget 12. april.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.












































