Køb abonnement
Annonce

Kaare Dybvad skal i samråd efter "kras" kritik af danske regler for tildeling af statsborgerskab

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
27. februar 2023 kl. 21.00

Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) skal stå skoleret over for Indfødsretsudvalget.

Han er blevet kaldt i samråd af Enhedslistens indfødsretsordfører, Peder Hvelplund, der vil have regeringen til at indrette reglerne for at få statsborgerskab på en ny måde.

Indkaldelsen til samrådet kommer, efter at tre europæiske professorer i Altinget har kritiseret den måde Danmark tildeler statsborgerskab på i særlige sager. De kalder den danske metode for ”bemærkelsesværdig” og ”problematisk”.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026