Erhvervsakademier og professionshøjskoler skal skære 4.000 internationale studiepladser fra

Erhvervsakademierne i Danmark skal omlægge eller helt skære næsten tyve procent af deres optag fra allerede fra sommeren 2022. Det er en stor del af de internationale studerende, der står for skud.
Det er resultatet af en politisk aftale, der skal få beløbet, der går til SU til udenlandske studerende ned under et politisk vedtaget loft. Besparelsen skal bruges på at finansiere den aftale om udflytning af uddannelser, størstedelen af Folketingets partier indgik med regeringen fredag.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads











































