Køb abonnement
Annonce

EU-topmøde: Statsministeren vil have turbo på vaccineproduktionen

Coronavirussen står i højsædet, når statsministeren torsdag aften endnu engang sætter sig foran skærmen til et topmøde med sine EU-fæller.
Coronavirussen står i højsædet, når statsministeren torsdag aften endnu engang sætter sig foran skærmen til et topmøde med sine EU-fæller.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
21. januar 2021 kl. 11.35

BRUXELLES: Forsinkelser hos covid-vaccineproducenterne BioNTech/Pfizer, der pt. står for det overvældende flertal af de dyrebare doser distribueret til europæerne, kommer til at stå højt på dagsordenen, når de europæiske stats- og regeringschefer logger på et videotopmøde torsdag aften.

Flere lande, herunder Danmark, melder om, at deres vaccineplaner er kommet under pres, efter det tysk-amerikanske joint venture har annonceret, at de reducerer antallet af leveringer til de europæiske lande.

Reduktionerne har to årsager. Den ene er forbundet med en optimering i produktionen hos Pfizer. Den skaber forsinkelser på kort sigt, som firmaet har lovet vil være indhentet senest i midten af februar, men som skaber knas med vaccineplanerne på den korte bane.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026