
Der er for alvor kommet gang i svingdøren hos tv-stationen dk4, hvor ny mand ind af døren bliver den tidligere EU-parlamentariker og MF'er Jens Rohde (V).
Det oplyser tv-stationen i en pressemeddelelse.
Jens Rohde, som for nylig blev præsenteret som ny direktør for Det Danske Europahus i Mariager, bliver vært på programmet "EU-debatten".
Præmissen for debatprogrammet bliver aktuelle EU-temaer, hvor to gæster inviteres ind i studiet til Rohde.
Programmet får premiere i æteren i dag 3. april, og kanalens faste seere vil derefter kunne se Jens Rohde tone frem på skærmen hver anden mandag.
Jens Rohde vendte i sidste måned tilbage til Venstre, som han ellers meldte sig ud af helt tilbage i 2015. I den mellemliggende periode har han været medlem af både Radikale og Kristendemokraterne.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"




















































