Køb abonnement
Annonce

Fagbevægelsens byrådskandidater holder sig til Socialdemokratiet

Fagforeningernes medlemmer, som stiller op til kommunalvalget, gør det i høj grad for Socialdemokratiet. DF er størst blandt de borgerlige partier, som dog kun udgør en meget lille del af kandidaterne.
Fagforeningernes medlemmer, som stiller op til kommunalvalget, gør det i høj grad for Socialdemokratiet. DF er størst blandt de borgerlige partier, som dog kun udgør en meget lille del af kandidaterne.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
11. november 2021 kl. 12.49

Ved sidste valg genvandt Socialdemokratiet titlen som landets største arbejderparti efter i en årrække at have konkurreret intenst om den med DF. Og partiet ser ud til stadig at stå stærkt i den gruppe. 

I hvert fald hvis man ser på de medlemmer i de store fagforeninger, som stiller op til kommunalvalget.

Her er langt størstedelen stillet op for Socialdemokratiet, viser en optælling, Altinget har lavet blandt 3F, Dansk Metal og HK.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026