Køb abonnement
Annonce

Overblik: Hvordan går det i din region?

Formand for Region Syddanmark og Danske Regioner, Stephanie Lose, genopstiller til regionalvalget. Region Syd bliver udråbt som duksen blandt regionerne af panelet i disse udsendelser.
Formand for Region Syddanmark og Danske Regioner, Stephanie Lose, genopstiller til regionalvalget. Region Syd bliver udråbt som duksen blandt regionerne af panelet i disse udsendelser.Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
16. november 2021 kl. 05.00

Det er ikke kun de kommunale kandidater, der skal vælges, når danskerne i dag sætter deres kryds. Der skal også vælges nye politikere til regionsrådene i landets fem regioner.

Regionalvalget har det med at blive skubbet i baggrunden, men Altinget har med hjælp fra kyndige sundhedsfolk lavet en vurdering af de forskellige regioners tilstand på sundhedsområdet og set på en række af de udfordringer, som de kommende regionsrådsmedlemmer skal håndtere.

Er hospitalerne gode nok? Hvor ligger udfordringerne i regionen? Klarer regionen sig godt nok, i forhold til hvad der kan forventes af den?

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026