Køb abonnement
Annonce
Om  
Simon Bjerre Gosvig

Søren Papes rådgiver stopper hos Konservative

Simon Bjerre Gosvig har været rådgiver for Søren Pape siden 2019.
Simon Bjerre Gosvig har været rådgiver for Søren Pape siden 2019.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
22. april 2024 kl. 11.25

"Søren Pape var min arbejdsgiver. Derfor søger jeg nyt arbejde."

Sådan skriver Simon Bjerre Gosvig, der siden 2019 har været særlig rådgiver for Konservatives afdøde formand Søren Pape Poulsen, på Linkedin.

"Jeg er dybt taknemlig for, at jeg, sammen med gode mennesker, var med på rejsen. Med jobbet er fulgt både op- og nedture. Både i meningsmålinger og menneskeligt. Men kendetegnet for Søren var, at han altid var den samme," skrev Simon Bjerre Gosvig efter Søren Papes pludselige død i starten af marts.

Læs også

Efter at være flytte til Vejle i december og oven på Søren Papes død er Simon Bjerre Gosvig nu på udgik efter et job tættere på sit hjem. Han har tidligere været ansat hos McKinsey, Anklagemyndigheden og inden da som kommunikationsrådgiver og kampagnemedarbejder hos Konservative.

Nu hans tid på Slotsholmen snart slut.

"Selvom jeg har bedt om at stoppe, forlader jeg ikke Christiansborg lige med det samme. Jeg har sagt ja til at hjælpe Mona Juul godt i gang som politisk leder og formand indtil sommerferien," skriver Gosvig.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026