
"Søren Pape var min arbejdsgiver. Derfor søger jeg nyt arbejde."
Sådan skriver Simon Bjerre Gosvig, der siden 2019 har været særlig rådgiver for Konservatives afdøde formand Søren Pape Poulsen, på Linkedin.
"Jeg er dybt taknemlig for, at jeg, sammen med gode mennesker, var med på rejsen. Med jobbet er fulgt både op- og nedture. Både i meningsmålinger og menneskeligt. Men kendetegnet for Søren var, at han altid var den samme," skrev Simon Bjerre Gosvig efter Søren Papes pludselige død i starten af marts.
Efter at være flytte til Vejle i december og oven på Søren Papes død er Simon Bjerre Gosvig nu på udgik efter et job tættere på sit hjem. Han har tidligere været ansat hos McKinsey, Anklagemyndigheden og inden da som kommunikationsrådgiver og kampagnemedarbejder hos Konservative.
Nu hans tid på Slotsholmen snart slut.
"Selvom jeg har bedt om at stoppe, forlader jeg ikke Christiansborg lige med det samme. Jeg har sagt ja til at hjælpe Mona Juul godt i gang som politisk leder og formand indtil sommerferien," skriver Gosvig.
Omtalte personer
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også



















































