Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Holger K. Nielsen

Holger K. Nielsen: Hvis Netanyahu lander i Danmark, bør han selvfølgelig arresteres

ICC udstedte 21. november en arrestordre på Israels premierminister Benjamin Netanyahu og tidligere forsvarsminister Yaov Gallant for krigsforbrydelser i forbindelse med krigen i Gaza. Det bør Danmark naturligvis efterleve, skriver Holger K. Nielsen.
ICC udstedte 21. november en arrestordre på Israels premierminister Benjamin Netanyahu og tidligere forsvarsminister Yaov Gallant for krigsforbrydelser i forbindelse med krigen i Gaza. Det bør Danmark naturligvis efterleve, skriver Holger K. Nielsen.Foto: Abir Sultan/AP/Ritzau Scanpix
3. december 2024 kl. 12.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Som et lille land er Danmark dybt afhængig af en regelbaseret verdensorden, hvor det er retten – og ikke magten – som reguler forholdet mellem staterne.

Det var derfor også naturligt, at vi i 1998 undertegnede den såkaldte Rom-statut, som er det juridiske grundlag for Den internationale Straffedomstol (ICC), som er beliggende i Haag.

ICC må ikke forveksles med Den internationale Domstol (ICJ), som også er beliggende i Haag, men som er en del af FN-systemet. Hvor ICJ dømmer i tvister mellem stater, kan ICC dømme enkeltpersoner for krigsforbrydelser, forbrydelser mod menneskeheden og folkedrab.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026