Køb abonnement
Annonce
Om  
Maria Rørbye Rønn

DR's generaldirektør skal i bestyrelsen hos Berlingskes ejere

Når Maria Rørbye Rønn ikke længere er generaldirektør i DR, træder hun ind i Amedias bestyrelse.
Når Maria Rørbye Rønn ikke længere er generaldirektør i DR, træder hun ind i Amedias bestyrelse.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
26. maj 2025 kl. 14.29

Maria Rørbye Rønn er ved at fylde kalenderen op, når nu jobbet som generaldirektør i DR snart ikke tager al hendes tid. Men selvom hun ikke længere skal lede DR, er hun ikke helt færdig med mediebranchen.

1. september tiltræder hun nemlig som bestyrelsesmedlem i den norske mediekoncern Amedia, når hun stopper i DR til september.

Det oplyser Amedia i en pressemeddelelse. 

{{toplink}}
Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026