DA og FH lander overenskomst for 600.000 privatansatte

Det var den eneste rigtige beslutning at fortsætte forhandlingerne, da det var afgørende, at vi holdt fast i de forlig, der allerede var indgået, inden corona-situationen udviklede sig. Disse forlig var nemlig et rigtig godt afsæt for de efterfølgende aftale.
Lizette Risgaard
Formand, Fagbevægelsens Hovedorganisation
Trods coronakrisen er det i dag lykkes Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Dansk Arbejdsgiverforening (DA) at lande en overenskomstaftale for 600.000 privatansatte.
Parterne nikkede her til formiddag begge ja til den mæglingsskitse, der blev lagt på bordet i Forligsinstitutionen.
Det oplyser begge parter i særskilte pressemeddelelser.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
































