Rådgiver: Ngo'er skal kunne svare på, hvordan diversitet kan fremme deres kerneopgave

Hvorfor halter det med diversitet i civilsamfundet? Det gode og relevante spørgsmål er der – som også indlæggene i denne serie vidner om – flere forskellige forklaringer på.
Mange organisationer oplever, at arbejdet kører, men går så i stå og skal trækkes op igen og igen.
Undervejs udskiftes der måske også i rollerne, og indsatsens hukommelse udfordres. Det bliver alt i alt en lidt langsom og hakkende motor at holde i gang.
Diversitetsopgaven kan altså med fordel begynde ved at klarlægge, hvordan diversitet er med til at løse kerneopgaven.
Marie Valentin Beck
Rådgiver, Bureau M
Lad os skifte perspektiv for en stund og se på, hvad der mon kunne bidrage til, at motoren ikke skal trækkes op igen og igen.
Måske endda også kunne køre lidt nemmere, hurtigere og uden at skulle smøres, hver gang den går i stå.
Jeg kan i hvert fald fortælle, hvad jeg som rådgiver for organisationer, der gerne vil arbejde strategisk med diversitet, har erfaring med, bidrager til at forme DEI-indsatser med forandringskraft.
Man må være knivskarp for mere diversitet
Det handler – for at blive i metaforen – om, hvordan og hvorfor motoren overhovedet bliver sat i gang. Men før jeg når dertil, skal jeg også minde om, at vilkåret samtidig er, at der ikke er noget quickfix.
Det er komplekst at gå fra holdning til handling på dette område. Det er en omstilling, som kræver både tid, ressourcer, interne drøftelser og mod på at forsøge sig med nye tiltag.
Man må tænke om diversitetsomstillingen, som man tænker om den grønne omstilling: Det tager tid, det omhandler potentielt alle aspekter af organisationen, og det er bare om at klø på og hænge i, for det er en del af den nødvendige transition til en bæredygtig verden.
Tilbage til hvad der kan bidrage til en diversitetsindsats i fremdrift.
Det handler i al sin komplicerede enkelthed om at være knivskarp på den brændende platform: Hvorfor det er bydende nødvendigt at fokusere på diversitet.
Diversitetsopgaven kan altså med fordel begynde ved at klarlægge, hvordan diversitet er med til at løse kerneopgaven.
Det skal gerne være helt tydeligt, hvad man risikerer ved ikke at arbejde målrettet med diversitet.
Skal stille sig selv svære spørgsmål
Spørgsmålet, man som organisation kan stille sig selv, er kort sagt: Hvad skal diversitet og inklusion gøre godt for hos os? Og så tænke bredt og dybt.
Her er måske endnu en af grundene til, at det halter med diversiteten netop i civilsamfundet: Der er rigeligt af brændende platforme i forvejen.
Marie Valentin Beck
Rådgiver, Bureau M
Det kan lyde som et simpelt spørgsmål. Og det kan da også lade sig gøre at svare på det med generelle facts og kendsgerninger om, hvorfor diversitet og inklusion er både the right thing and the smart thing to do.
Men vi skal helst et spadestik dybere, hvis vi vil se en effekt.
Den brændende platform, der får sat skub i forandringerne, er den helt nære og kontekstualiserede brændende platform: Hvorfor skal vi arbejde med diversitet og inklusion hos os?
Hvem præcis i vores målgruppe risikerer vi, at vores tilbud ikke når, hvis ikke vi har diversitet med i opgaveløsningen? Hvilke dele af samfundet, som vi skal være relevante for, bliver fanget i de blinde vinkler, vi har i den nuværende organisation?
Hvad vil konsekvensen være for os, hvis vi ikke får ændret på vores leder-, medarbejder- og frivilligsammensætning i fremtiden?
Det lange lys må frem
Svarene på de spørgsmål konkretiserer indsatsen og optegner dens mål, aktiviteter og datapunkter.
Den vil brede sig fra HR og ud i forskellige afdelinger, programmer og projekter, tage forskellige former og have forskellige målgrupper – interne som eksterne. Og dér kan diversitet blive en velkørende motor. Men det er spørgsmål, det kan tage tid at svare på.
Hvorfor er diversiteten lav blandt ansatte og frivillige i det danske civilsamfund? Og hvad skal der til for at ændre det?
Altinget Civilsamfund sætter emnet til debat.
Om temadebatter:
Altingets temadebatter sætter spot på et aktuelt nicheemne.
Vil du deltage i debatten? Så skriv til debatredaktør Katja Gregers Brock på katja@altinget.dk.
Den effektfulde brændende platform står ikke nødvendigvis og skinner i lys lue, men skal måske snarere fremanalyseres ved fælles faglig hjælp.
Og her er måske endnu en af grundene til, at det halter med diversiteten netop i civilsamfundet: Der er rigeligt af brændende platforme i forvejen.
Det er endda med stor sandsynlighed på grund af en brændende platform, at organisationen overhovedet findes.
Og den vil, inden for rammen af de tre til fem år mange strategier, projekt- og programperioder sættes til – forståeligt nok – blive prioriteret først og uden et diversitetsperspektiv, som på kort sigt ofte opleves som en komplicerende eller forlængende faktor.
Sådan går tiden, og diversitetsopgaven forbliver – til alles ærgrelse – uløst.
Det lange lys må frem – sammen med en velunderbygget og praksisnær brændende platform, der håndteres fra flere vinkler af organisationen. Så kan motoren køre og komme fremad.
Artiklen var skrevet af




















