Køb abonnement
Annonce

Antallet af udsatte boligområder og parallelsamfund falder for femte år i træk: Se alle de nye lister her

Tingbjerg/Utterslevhuse er ikke længere at finde på listen over udsatte boligområder. Boligområdet har ellers siden 2018 været kategoriseret som først hård ghetto og siden et såkaldt omdannelsesområde.<div><br></div>
Tingbjerg/Utterslevhuse er ikke længere at finde på listen over udsatte boligområder. Boligområdet har ellers siden 2018 været kategoriseret som først hård ghetto og siden et såkaldt omdannelsesområde.

Foto: Simon Skipper/Ritzau Scanpix
1. december 2022 kl. 12.05

Fo femte år i træk falder antallet af boligområder på regeringens liste over parallelsamfund og udsatte boligområder.

Der er således i 2022 blot 17 områder, der karakteriseres som udsatte boligområder, hvoraf de ti beskrives som parallelsamfund på grund af områdernes høje andel af ikke-vestlige indvandrere og efterkommere.

På sidste års opdatering af listerne var der 20 udsatte boligområder og 12 parallelsamfund. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026