Køb abonnement
Annonce

Folketinget er åbnet uden valgudskrivelse: Nu peger pilen på onsdag

Mette Frederiksen siger selv, at valget er nært.
Mette Frederiksen siger selv, at valget er nært.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
4. oktober 2022 kl. 18.00

Statsminister Mette Frederiksen (S) formår at holde spændingen intakt i det, som på papiret ellers ligner den mest forudsigelige valgudskrivelse.

Med enkelte fraser lokkede hun ellers med udsigten til et snarligt folketingsvalg. Men åbningstalen endte uden en annoncering af en valgdato, som er et krav fra Radikale.

Der er dog ingen tvivl på Christiansborg. Valget er lige om hjørnet, og det hjørne er meget tæt på. Forventningen er, at valget vil blive udskrevet onsdag.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026