Julekalender med Mona Juul: "Jeg sad også i min stue og havde politikerlede"

Som Venstre-mand eller socialdemokrat har man altid et ideologisk svar på forhånd, men det har man ikke som konservativ. Vi skal være tydeligere på, at vi er og tør at være nuancerede og altid tænker på bolden først – det er der, vi også kan adskille os fra andre partier.
Mona Juul, Konservative
Hvorfor er du gået ind politik?
Det har mange spurgt mig om. Da jeg stillede op, synes min far, der har været lastbilchauffør hele sit liv, at det var ret åndssvagt at fyre sig selv fra et godt job for at gå ind i politik, hvor man kun får skældud og ballade.
Jeg synes, der er brug for folk som mig med erhvervserfaring, og at Folketinget afspejler befolkningens forskellighed. Jeg er ikke ude efter nogen, der er kommet lige fra universitet – bare vi ikke alle har den profil.
Hvordan har du konkret kunnet bruge din erhvervsbaggrund?
Jeg er erhvervsordfører, og det gør, at jeg kender stoffet på forhånd – og det er en kæmpe fordel for mig og partiet. Jeg kan komme med konkrete eksempler og forestille mig udfordringer, hvilket ville være sværere på andre områder, og hvis jeg ikke havde den erfaring, jeg har.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.










































