Køb abonnement
Annonce

Julekalender med Tommy Ahlers: "Jeg tænkte fuck, da Lars Løkke ringede"

Den tidligere Løvens Hule-investor syntes, det var nervepirrende at skulle pitche sit eget – politiske – projekt og se, om nogen ville investere i det. 
Den tidligere Løvens Hule-investor syntes, det var nervepirrende at skulle pitche sit eget – politiske – projekt og se, om nogen ville investere i det. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
22. december 2019 kl. 00.30

Jeg havde to fordomme: Politik nytter ikke, og politikere er ikke interessante. Men jeg har oplevet, at det kan lade sig gøre at flytte ting på forholdsvis kort tid, og at de mennesker, der er i politik, sgu da egentlig er ret fede – dem vil jeg faktisk gerne drikke en øl med.

Tommy Ahlers
MF (V)

Hvad var din første tanke, da Lars Løkke ringede og bad dig blive minister?
"Hvor er det vildt, at jeg får den mulighed". Den næste tanke var "Fuck – kan jeg finde ud af det her?". Jeg var usikker på, om jeg kunne slå til, for politik er jo en helt anden verden end den, jeg kommer fra. 

Men jeg kan helt klart bruge min erfaring fra min tid som iværksætter. 

Dels i forhold til at turde tro på, at man ud af ingenting kan opnå enormt meget ved at tage det bid for bid. Men særligt i forhold til hele tiden at være opmærksom på at komme ud og snakke med folk – ude i virkeligheden. For Christiansborg har virkelig tendens til at lukke sig om sig selv.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026