Køb abonnement
Annonce

Kontrakt afslører: Chauffører hos Nemlig.com-ejer risikerede bøder på op til 100.000 kroner

Chauffører hos Intervare A/S, der også ejer Nemlig.com, har risikeret bøder på op til 100.000 kroner, viser kontrakt. 
Chauffører hos Intervare A/S, der også ejer Nemlig.com, har risikeret bøder på op til 100.000 kroner, viser kontrakt. 
28. august 2021 kl. 07.35

Bøder på 250 kroner for at være forsinket, og 8.000 kroner, hvis man udebliver fra en vagt på grund af eksempelvis sygdom. 

Det har som minimum indtil juni måned været vilkårene for chauffører i Intervare A/S, der til daglig leverer varer til Københavns Kommunes borgere igennem den samarbejdsaftale, som virksomheden har med kommunen. 

Størrelsen og de forskellige typer af bøder fremgår af kontrakten mellem chaufførerne og Intervare A/S, som Altinget Hovedstaden har set. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026