
I Odense kæmper ung homoseksuel for også at få stærke LGBT+ miljøer uden for København

"Det er vigtigt, at der er LGBT+ miljøer udenfor København."
Sådan siger Nicklas Lindsten, som bor i Odense, og både sidder i bestyrelsen hos byens LGBT-forening Lambda og i den nye forening Odense Pride.
I maj blev Odense Pride afholdt for første gang, og Nicklas Lindsten har siden den dag oplevet, at stemningen i byen var forandret.
Når man som Nicklas vokser op som homoseksuel i en folkeskole på Falster, er der ikke på samme måde som i hovedstaden LGBTQ+ personer at spejle sig i, og så kan man godt stå alene med sine tanker. Derfor er det vigtigt, at kommunerne sætter fokus på seksualundervisningen i folkeskolen.
I podcasten bliver der afspillet lydklip fra TVSyd, SDU, Odense ser Rødt og TVMidtvest.
Altingets podcast Frontløberne er en del af et større projekt lavet i samarbejde med Tænketanken Mandag Morgen. Projektet er økonomisk støttet af Demokratipuljen uddelt af Slots- og Kulturstyrelsen.

Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
















































